Leśna szkoła fotografii

Fotograf, który chce zrobić zdjęcie krajobrazu, powinien pamiętać o kilku prostych zasadach, które pomogą mu wykonać dobre zdjęcie.

 

 • Pamiętajmy, że horyzont jest zawsze poziomy. Niektóre aparaty mają wbudowaną poziomicę albo siatkę. Włączmy tę opcje, żeby łatwiej było nam ten horyzont ustawić.

 • Ważnym elementem naszego zdjęcia będzie niebo. Czyste czy pokryte chmurami, zawsze stanowi istotne wypełnienie krajobrazu. Aby pogłebić jego błękit, stosujmy filtr polaryzacyjny lub połówkowy. Dzięki filtrom uchronimy nasze zdjęcia od prześwietlenia nieba oraz wzmocnimy plastykę chmur.

 • Pora dnia również jest ważna - najlepiej zdjęcia robić o wschodzie słońca, zachodzie lub tuż przed zmrokiem, o tak zwanej “złotej godzinie”.

 • Kiedy fotografujemy w lesie, kłopotem może być słońce między drzewami. Specyficzne oświetlenie drzew źle wpływa na pomiar światła w naszym aparacie. Warto zatem wprowadzić korektę naświetlenia, żeby uniknąć przekłamań światłomierza.

 • Gdy chcemy zrobić nastrojowe zdjęcie strumieni lub zachować dużą głębię ostrości, nie zapominajmy o statywie. Przy długich czasach naświetlenia, rzędu ¼ sekundy a nawet 2-4 sekund statyw gwarantuje nam stabilne położenie aparatu.

 

Adventure czyli przygoda, przygoda czyli dynamika!

Robienie zdjęć, które możemy zaliczyć do kategorii adventure polega na jak najdynamiczniejszym przedstawieniu fotografowanego obiektu.Dynamikę zdjęcia uzyskamy na kilka sposobów.

 • Odpowiedni obiektyw – najlepiej szerokokątny, żebyśmy mogli jak najbardziej zbliżyć się do fotografowanego obiektu uzyskując bardzo wyciągnietą perspektywę. Na zdjęciu zobaczymy: duży kolorowy kask rowerzysty na pierwszym planie, małe stópki na pedałach - zdecydowna perspektywa i bezdyskusyjna dynamika.
   
 • Krótki czas naświetlenia, rzędu 1/2000 - 1/8000 sekundy. Tylko tak uda nam się uchwycić rozprysk wody zamrożony w chwili naciśnięcia migawki.
   
 • Lampa błyskowa nastawiona na krótką synchronizację (poszukajcie w instrukcji obsługi swojego aparatu) - silny błysk dosyci nam kolory, wyostrzy zdjęcie dzięki temu fotografie z wyprawy trekkingowej nabiorą niesamowitej plastyczności i staną się niezapomniana pamiątką z wyprawy.
   
 • Nietypowa pozycja fotografa – zdjęcia warto wykonywać z pozycji klęczącej, leżącej albo z wysoka. Dobrze jest wspiąć się na drzewo, by uchwycić tłum maratończyków. Trzeba pamiętać by ustawienie horyzontu naszego zdjęcia było inne niż klasyczna perspektywa stojącego człowieka, dzięki zmianie perspektywy zyskamy większą dynamikę. Możemy nawet dopuścić skośny horyzont - zazwyczaj tak się nie robi, ale w zdjęciach adventurowych jest to zabieg bardzo dynamizujący kadr.

 

Fotografowanie przyrody to wyzwanie.

Mianem fotografii przyrodniczej określamy zdjęcia zwierząt, owadów i roślin w ich naturalnych warunkach występowania. Pamiętajmy, że zdjęcia wykonane w ogrodach zoologicznych i botanicznych nie są traktowane jako pełnowartościowe fotografie przyrodnicze.

Wyzwaniem jest sprzęt. O ile aparat nie musi być z najwyższej półki, wystarczy dobry bezlusterkowiec lub prosta lustrzanka, to niestety obiektywy muszą być specjalne. Do fotografowania owadów, kwiatków i małych gryzoni konieczny będzie obiektyw makro, który pozwoli nam na wykonanie zdjęcia z dużym powiększeniem. Do robienia zdjęć leśnych zwierząt przynajmniej teleobiektyw 300 mm, najlepiej z telekonwerterem. Teleobiektyw jest niezbędny z dwóch powodów. Po pierwsze bezpieczeństwo - pamiętajmy, że dzikie zwierzęta są niebezpieczne i lepiej trzymać się od nich z daleka. Po drugie umożliwia fotografowanie z oddalenia, co pozwala nam uniknąć spłoszenia fotografowanego obiektu. Jeśli brzmi to zniechęcająco i nie chcemy za bardzo wpędzać się w koszty, nie rezygnujmy. Warto spróbować na początek fotografii natury, której zadziwiające formy potrafią być tak inspirujące, że możemy ograniczyć się do “polowania” właśnie na nie.

Niezbędnymi akcesoriami będą jeszcze: statyw, dobre buty, ubranie (raczej w kolorach maskujących, a nie krzykliwych), które wytrzyma godzinne leżenie w błocie.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na fotografowanie przyrody, musimy pamiętać o kilku prostych zasadach:

 • Perfekcja w ustawieniu ostrości - w makrofotografii to podstawowa zasada. W innych rodzajach fotografii ostrość jest równie ważna, ale czasami minimalne błędy są wybaczalne i mogą pozostać niezauważone. W fotografii przyrody liczy się tylko idealnie ustawiona ostrość.
 • Głębia ostrości - zdjęcia zwierząt dobrze wyglądają, kiedy nasz główny obiekt jest wyizolowany z tła. Potrzebna zatem płytka głębia ostrości, którą uzyskamy ustawiając przysłonę na małe wartości.
 • Ruch zamrożony – jeśli chcemy wykonać wzorową fotografię przyrody, musimy uważać, by nie poruszyć zdjęcia. Powinniśmy więc używać krótkich czasów naświetlania.  Lecący orzeł czy biegnąca sarna powinny być wyraźne i nierozmazane.

Na koniec kwestia mniej fotograficzna, jednak równie ważna – musimy wiedzieć, co fotografujemy.  Dobry fotograf przyrody jest pasjonatem, który zna gatunki fotografowanych roślin i zwierząt oraz zwyczaje tych ostatnich. ​